راه‌اندازی دستگاه تخلخل‌سنج در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی - صفحه نخست

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

راه‌اندازی دستگاه تخلخل‌سنج در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی

 

رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی از نصب و راه‌اندازی دستگاه تخلخل‌سنج (BET) مستقر در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه خبر داد.

 

 

دکتر مصطفی فیضی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی، در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه اظهار داشت: دستگاه تخلخل‌سنج (BET) مستقر در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی نصب و راه‌اندازی شد.

 

دکتر فیضی در خصوص کارکرد دستگاه تخلخل‌سنج (BET) افزود: این دستگاه به منظور اندازه‌گیری سطح، حجم و قطر تخلخل طیف وسیعی از مواد در اندازه میکرو و مزو با روش جذب فیزیکی بکار می‌رود.

 

وی گفت: دستگاه تمام اتوماتیک TriStar II Plus ساخت شرکت Micromeritics و مجهز به سه جایگاه است که قابلیت آنالیز نمونه‌ها را به‌طور همزمان ممکن می‌سازد.

 

دکتر فیضی بیان کرد: از دستگاه تخلخل‌سنج ( BET) می‌توان جهت مطالعه کاتالیست‌ها و نانوتیوپ‌ها، پیل‌های سوختی، ایمپلنت‌های پزشکی، الکترونیک، هوافضا، زمین‌شناسی، داروها، سرامیک، جاذب‌ها، کربن فعال، رنگ و پوشش‌ها، لوازم آرایشی و... استفاده کرد.

 

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین روش‌ها جهت اندازه‌گیری دقیق مساحت کل نمونه‌های متخلخل، است که بر اساس جذب مولکول‌های گاز در پدیده جذب سطحی بر روی سطوح جامد است.

 

دکتر فیضی اضافه کرد: معمولاً در فرآیند جذب سطحی، اتم‌ها یا مولکول‌های گاز بر روی یک سطح جامد جذب خواهند شد و مقدار گاز جذب شده بر روی سطح جامد به میزان سطح در معرض تماس، دما، فشار گاز و قدرت برهمکنش گاز و جامد بستگی دارد.

 

وی گفت: معمولاً در تکنیک BET، نیتروژن به دلیل در دسترس بودن، خلوص بالا و بر همکنش قوی با اکثر جامدات مورد استفاده قرار می‌گیرد، جهت زدودن آب و دی اکسید کربن از سطح  ماده، از فرآیندهای حرارت، خلأ و جریان گاز استفاده می‌شود. پس از قرارگرفتن سلول حاوی نمونه مورد نظر در مخزن نیتروژن مایع، با افزایش تدریجی فشار گاز نیتروژن در هر مرحله، میزان حجم گاز جذب شده توسط ماده محاسبه و با کاهش تدریجی فشار گاز، میزان واجذب ماده نیز اندازه‌گیری می‌شود و در نهایت نمودار حجم گاز نیتروژن جذب و واجذب شده توسط ماده براساس فشار نسبی در دمای ثابت رسم می‌شود.

 

دکتر فیضی گفت: دستگاه تخلخل‌سنج آزمایشگاه مرکزی  قادر به تعیین مساحت سطح به روش  BET به صورت تک و چند نقطه‌ای، تعیین مساحت سطح و رسم ایزوترم‌ها به روش لانگمیر، جذب و واجذب به روش BJH، جذب و واجذب D-H، توزیع حجم میکروحفره بر اساس سایز حفره و تکنیک HK، انرزی سطح و اندازه حفره DFT، اندازه‌گیری تخلخل و سهولت تطبیق انواع نمونه‌های خاص و ثبت جزئیات دقیق ایزوترم‌ها با وضوح بالا است.

 

وی در پایان یادآور شد: با نصب و راه‌اندازی دستگاه BET در دانشگاه رازی، آزمایشگاه مرکزی آماده ارائه خدمات تخصصی به اعضای هیأت علمی، دانشجویان، سایر دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی در چارچوب مقررات می‌باشد.