نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معاون پژوهشی دانشگاه رازی خبر داد: انعقاد ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی/ تلاش برای تأسیس آزمایشگاه ملی در دانشگاه رازی

معاون پژوهشی دانشگاه رازی خبر داد: انعقاد ۳۰ تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه‌های اجرایی/ تلاش برای تأسیس آزمایشگاه ملی در دانشگاه رازی


به گزارش روابط عمومی دانشگاه رازی، دکتر سید محمدباقر نجفی امروز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه رازی، اظهار داشت: چند روز پیش آزمایشگاه مرکزی دانشگاه رازی با ۵۰۰۰ مترمربع زیربنا افتتاح شد اما تا فعال‌سازی و رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله دارد و باید بیشتر تلاش شود.

دکتر نجفی همچنین از تلاش برای تأسیس آزمایشگاه ملی در دانشگاه رازی خبر داد و افزود: اقدامات اولیه برای تأسیس آزمایشگاه ملی در حال انجام است و امیدواریم به نتیجه برسد.

 

وی بیان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نظر دارد تا ۱۰ آزمایشگاه در کشور تأسیس نماید و دانشگاه رازی کاندید برخورداری از یکی از این آزمایشگاه‌ها است که در صورت راه‌اندازی آن، ۵۰ میلیون دلار تجهیزات به دانشگاه خواهد آمد.

 

معاون پژوهشی دانشگاه رازی از ارتقاء کیفی و کمی کتابخانه دانشگاه رازی خبر داد و بیان کرد: ۱۰ هزار جلد کتاب جدید به کتابخانه دانشگاه اضافه شده است.

 

وی با اشاره به اینکه توجه دانشگاه رازی به کاربردی شدن پژوهش‌ها است، گفت: وزارت علوم شعار امسال هفته پژوهش را «پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی دانش و فناوری» قرار داده است و بر این اساس حرکت خواهیم کرد.

 

دکتر نجفی در ادامه به پیشرفت‌های بشر در طول تاریخ اشاره کرد و بزرگ‌ترین انقلاب بشر غارنشین را انقلاب کشاورزی دانست و بیان کرد: ۲۰۰ سال پیش نیز انقلاب صنعتی رخ داد که تمام ابعاد زندگی بشر را دچار تغییر نمود.

 

این مسئول، با اشاره به اینکه توزیع درآمد در سطوح ملی و بین‌المللی به دنبال انقلاب صنعتی دچار تحول شد، افزود: کشور آلمان تا قبل از انقلاب صنعتی یکی از عقب‌افتاده‌ترین کشورها بود اما با انقلاب صنعتی فاصله زیاد خود را از انگلستان جبران کرد و جزو سه کشور برتر اروپا است.

 

وی تصریح کرد: مهمترین عامل توسعه و ترقی، دانش و فناوری است نه تولید ماشین‌آلات و تجهیزات، ما می‌بینیم که نرخ پژوهش در کشور کره ۴ درصد درآمد ناخالص ملی است که بالاترین نرخ در دنیا است و اگر کشور کره به پیشرفت رسیده است به دلیل جدّی گرفتن پژوهش است.

 

دکتر نجفی در ادامه گفت: تأکید بر پژوهش‌های کاربردی به معنای نفی ارزش پژوهش بنیادین نیست بلکه باید قدم‌های روبه‌جلو داشته باشیم و از توان همه گروه‌های علمی استفاده شود و رفاه مردم را به جایگاه شایسته برسانیم و برای این مهم باید دانش را کاربردی نماییم.

 

معاون پژوهشی دانشگاه رازی یادآور شد: کاربردی کردن دانش برای همه رشته‌ها یکسان نیست و کار سختی است، دانشگاه رازی نیز ۳۰ تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی منعقد نموده است.